В Україні змінюється законодавство щодо стягнення аліментів

08 липня 2017 року набирає чинності Закон України № 2037-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів.

 Пройшов майже рік, с того моменту, як законопроект вперше надійшов до Верховної Ради України  08 липня 2016 року. І ось рівно через рік — день в день, цей закон набуває чинності. Пройшовши низку процедур, Верховна Рада України, таки ухвалила цей закон у цілому 226-ма голосами народних депутатів 17 травня 2017 року, а 06 червня 2017 року його підписав Президент. алименты

Які зміни чекають на платників аліментів з прийняттям цього закону та на що слід звернути увагу в першу чергу?

Збільшується мінімальний розмір аліментів, як що раніше мінімальний розмір  аліментів складав 30 %, то наразі  мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Законом передбачено, що той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Прожитковий мінімум у 2017 році в Україні для дітей до 6 років становить з 1 січня 2017 пo 30 квітня — 1 355 гривень, з 1 травня пo 30 листопада — 1 426 гривень, з 1 грудня — 1 492 гривні.

Для дітей від 6 до 18 років: з 1 січня 2017 пo 30 квітня — 1 689 гривень, з 1 травня пo 30 листопада — 1 777 гривень, з 1 грудня — 1 860 гривень.

 Розмір аліментів визначено в законодавстві

Судова практика щодо стягнення на 1 дитину – 25% від доходів платника аліментів існувала давно, однак в законодавстві розмір аліментів не був закріплений чітко.

З 8 липня 2017 р. сімейне законодавство  доповнено нормою, згідно з якою, той з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про стягнення аліментів у розмірі: на одну дитину — 1/4, на двох дітей — 1/3, на трьох і більше дітей — 50% (раніше було 30%) заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку.

Аліменти за судовим наказом

Якщо раніше позивач мав іти до суду в звичайному позовному провадженні і пройти судову процедуру щодо стягнення аліментів, вистраждати всі ці пекельні кола. Оскільки  перша неявка відповідача зумовлює відкладення, судді хворіють, перебувають у відпустках чи в нарадчих кімнатах, сторони хворіють, і в підсумку на це витрачається до півроку часу. І поки провадження розглядається, аліменти не отримуються, хоча потім їх присудять з самого початку.

Необхідна юридична допомога по стягненню аліментів в Запоріжжі — звертайтесь за телефонами на сайті.

Відтепер — це наказне провадження, яке було спрощено та  дозволяє миттєво отримати рішення, передбачає чіткі можливості — на одну дитину можна отримати 1/4 (одну четверту) офіційної зарплати. Якщо в нього, наприклад, зарплата 100 тисяч, то не 25 000 грн будуть аліменти, а лише гранічна сума — не більше десяти прожиткових мінімумів на одну дитину.

Якщо особа хоче стягнути більше аліментів, ніж 50 %, то  вона може це зробити, довівши в класичному позовному проваджені свої збільшені вимоги.

Якщо розмір аліментів, визначений судом або за домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, то він підлягає індексації відповідно до закону.

Витратний метод обчислення доходів при визначенні розміру аліментів

Також новелою в законодавстві стало те, що до обставин, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів, береться до уваги і майно, яким володіє або користується особа, і запроваджується витратний метод розрахунку доходів платника аліментів.

Тобто, якщо  ми знаємо, що особа має тіньовий дохід, але немає офіційного доходу, або офіційний дохід явно нижчий, а неофіційний набагато більший, стягувач аліментів тепер може в суді довести факт витрат. Якщо платник аліментів  їздить  на дорогому автомобілі, чи живе в елітній квартирі, їздить на відпочинок за кордон, суд це повинен врахувати.

Більше того, враховується не тільки факт володіння майном, але і користування ним. Тобто вводиться принцип — винаймаєш квартиру в центрі міста або позичив іномарку на деякий час, то і на аліменти знайдеш гроші.

Нове законодавство залишило за боржником право після отримання судового наказу, про стягнення аліментів. на звернення до суду з позовом, про зменшення суми  аліментів. У такому випадку увесь тягар доказування необхідності зменшення аліментів лягає на їх платника.

 Змінилось право власності на аліменти

 За старим законодавством аліменти одержані на дитину, були власністю того з батьків, на ім’я кого вони виплачувались, і мали використовуватись за цільовим призначенням. Наразі аліменти, одержані на дитину є власністю дитини, вона має право брати участь у використанні або самостійно розпоряджуватися  аліментами на її утримання відповідно до Цивільного кодексу України.

20 комментариев: В Україні змінюється законодавство щодо стягнення аліментів

 • Ирина говорит:

  Как теперь изменить размер алиментов установленный судом? Был не менее 30% от минимума прожиточного. Теперь 50% от прожиточного минимума.

 • Lubika говорит:

  «Якщо особа хоче стягнути більше аліментів, ніж 50 %, то вона може це зробити, довівши в класичному позовному проваджені свої збільшені вимоги».

 • Надія говорит:

  Моїй хворій доньці 23 роки .Діагноз цироз печінки. Вона отримує соціальну пенсію як інвалід ІІ групи. Чи має вона право подати на суд про стягнення допомоги з батька який не проживає в сім,ї . Донька нігде не працює і на лікування не вистачає коштів. Має бути трансплантація печінки.

 • Lubika говорит:

  Сімейне законодавство покладає на батька, матір обов’язок утримувати не лише неповнолітніх, а й повнолітніх дочку, сина.

  Так, відповідно до ст. 198 СК України батьки зобов’язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати.

  Повноліття настає з досягненням особою 18-річного віку. Непрацездатними вважаються інваліди І, II, III груп. При цьому не має значення, коли настала непрацездатність — до досягнення повноліття або в будь-який інший час. Отже, для утримання батьками повнолітніх дочки, сина необхідні такі підстави:

  повнолітні син, дочка повинні мати статус непрацездатного;

  повнолітні непрацездатні син, дочка потребують матеріальної допомоги.

  Необхідною умовою утримання батьками повнолітніх сина, дочки є можливість батьків надавати таку допомогу

 • Анжеліка говорит:

  Три роки тому суд призначив про стягнення аліментів в розмірі 700грн на двох дітей.Тепер розмір аліментів бачу більший,що потрібно щоб аліменти підняли?треба звертатись знову до суду?Моїй старшій дочці тепер 10 а меншій 5.

  • Иван Черкашин говорит:

   К сожалению. законодательством не предусмотрен автоматический перерасчет алиментов с учетом повышения минимального размера алиментов — до 50% от прожиточного минимума. Поэтому рекомендую обратится с иском в суд об увеличении размера алиментов.

   • Евгений говорит:

    Да ну,а как же судебный исполнитель,который самостоятельно делает перирощет алиментов)))

 • Олег говорит:

  Сплачую аліменти регулярно, як перевірити цільове використання аліментів? служба справ дітей перевіряє лише умови проживання дитини а не використання коштів.

  • Иван Черкашин говорит:

   Согласно семейного кодекса, орган опеки по заявлению плательщика может проверить целевое назначение расходования алиментов. В случае нецелевого использования алиментов — можно обратится в суд об уменьшении алиментов, и о том чтобы часть алиментов зачислялась на личный счет ребенка, открытый в государственном сберегательным банке.

 • Иванна говорит:

  За рішенням суду в 2016 році присудили 1/4 від доходів батька,але не менше 30% від прожиткового мінімуму на дитину.За новим законом мінімальний розмір аліментів 50% від прож.мінімуму. Підскажіть,будь- ласка,мені що потрібно знову подавати до суду ,щоб з 30% збільшити до 50?Чи все автоматично зміниться?

  • Иван Черкашин говорит:

   К сожалению. законодательством не предусмотрен автоматический перерасчет алиментов с учетом повышения минимального размера алиментов — до 50% от прожиточного минимума. Поэтому рекомендую обратится с иском в суд об увеличении размера алиментов.

 • Валерій говорит:

  Скажіть будь-ласка,я являюсь платником аліментів,дитина де-факто проживає зі мною(10років) і бабусею(ії мама).За півроку ночував у мами максимум 10 разів.Я виплачую їй аліменти(присудженні ще у 2012р.)у розмірі 1000грн.і повністю у всьому забезпечую дитину.Зараз маший трошки хворіє,я і обстеження і лікування оплачую сам.Мама зовсім не приймає у цьому участь і вимагає ще збільшення аліментів!Чи можу я відмінити виплату аліментів,якщо я і так являюсь повністю удержувачем дитини.Які в цій ситуації є варіанти?
  Валерій

  • Иван Черкашин говорит:

   изменить размер либо прекратить выплату алиментов возможно только в судебном порядке. В вашей ситуации это возможно — обращайтесь в суд, но перед этим запаситесь доказательствами всего того, о чем Вы написали.

  • Vikahar говорит:

   А где зарегестрирован ребёнок? Полагаю, что у мамы. Сколько мама платит за коммунальные услуги за ребёнка? Например, где-то половину от вашей тысячи. По какой причине ребёнок проживает с вами? Вероятно, это вы так настояли изначально — мол, скучаю, хочу видется и общаться… Мама вероятно разрешила ночевать у вас, чтобы не травмировать психику ребенка. Вот вы почему-то пишите, что только ночует? А днем с кем? В школу и из школы с кем? Вы чего-то не договариваете. Сталкивалась с такими, поэтому и сомнения.

 • Олександр говорит:

  Підскажіть будь-ласка, в мене офіційна зарплата 1600грн, рухомого і нерухомого майна немає, яка має бути сума аліментів на двох дітей по новому закону?

 • Валентина говорит:

  Доброго вечора. Судом призначено аліменти в твердій сумі, так як на час призначення відповідач немав офіційних доходів. На даний час платник офіційно працевлаштований, дохід збільшився. Маю намір подавати на збільшення аліментів. Чи маю я подати довідку про працевлаштування та дохід відповідача чи дану довідку суд самостійно витребовує? Чи видасть роботодавець мені таку довідку? Якщо так то який зразок такого запиту?

 • Олександр говорит:

  Якшо нема можливості стягувати або сплачувати 50% мін. аліментів, хто буде і на підставі якого закону доплачувати до встановених не нижче 50% суми.
  З повагою!

 • григорій говорит:

  пропала справа в юстиції про стягнення аліментів що мени робити якщо потрібно взяти довідку про розмір стягнення аліментів в соц-службу

 • Марина говорит:

  Добрый день.В 2015г по решению суда были назначены алименты в тв.денежной сумме 1000(с учетом того,что ребенок является инвалидом детства).Выплат не было ни разу.Сейчас спустя два года,я обратилась к исполнителю с просьбой индексировать сумму,но получила устный отказ,»тк это не указано в исполнительном листе».Подскажите,что мне делать в таком случае,ведь в 2015 эта сумма имела какой-то вес,а сейчас..бывший супруг официально не трудоустроен,имущества не имеет.Как мне добиться индексации, по закону ведь она положена.Обратилась в канцелярию суда за образцом заявления,ответ-все вопросы к адвокату.И могу ли я лишить его родительских прав,тк контакта с сыном он не поддерживает,алименты не платит и никакого участия в воспитании не принимает.Спасибо

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *